Katowice – przebudowa w rozmiarze XXL
Maj 25, 2015 15:04Katowice to obecnie jedno z najszybciej rozwijających się polskich miast. Niewątpliwy wpływ na to ma nie tylko doskonała lokalizacja, ale i nowoczesna infrastruktura drogowa. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że stolica regionu w krótkim czasie przeszła głęboką restrukturyzację, w wyniku której dominującymi elementami tutejszej gospodarki stały się usługi branży nowoczesnych technologii, co niejednokrotnie zostało już dostrzeżone i uhonorowane wieloma wyróżnieniami. Wystarczy wspomnieć chociażby styczniową galę Outsoursing Stars, kiedy to Katowice otrzymały miano gwiazdy outsoursingu.
Prawdziwą przemianę przechodzi również ścisłe centrum miasta, stanowiące stuhektarowy obszar, co pozwala sobie uświadomić, że mamy do czynienia z największym przedsięwzięciem tego typu w Polsce. Dokonująca się na naszych oczach przebudowa, co zrozumiałe nieraz uciążliwa, przejawiająca się w nowoczesności budynków, powstających według coraz odważniejszych projektów, czy w modernizacji dróg i deptaków, które łączą serce miasta z nowymi osiedlami, a także coraz bogatsza oferta kulturalna sprawiły, że Katowice są prawdziwą stolicą metropolii.
W ubiegłym roku realizacja najważniejszych inwestycji w strefie śródmiejskiej weszła w decydującą fazę. – Oceniając miniony rok pod tym kątem, to będziemy zgodni, że był to dobry czas – mówi Prezydent Miasta Piotr Uszok. Poza wyremontowaną za ponad 130 mln zł katowicką ikoną, Spodkiem, który oprócz niepowtarzalnych Katowice – przebudowa w rozmiarze XXL walorów architektonicznych stał się również niezwykle nowoczesną halą, spełniającą najwyższe standardy, warto tu wspomnieć, że jeszcze w ostatnim kwartale tego roku będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu inaugurującego otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Również budowa sąsiadującego z NOSPR-em Międzynarodowego Centrum Kongresowego, wielofunkcyjnego obiektu klasy „Premium”, przebiega obecnie bez większych kłopotów. – Właśnie decyzję o rozwiązaniu umowy z ówczesnym wykonawcą tej budowy uważam za jedną z najtrudniejszych w ubiegłym roku – wspomina Prezydent. Na tym terenie, należącym niegdyś do kopalni „Katowice”, niejako wtopione w postindustrialne dziedzictwo miasta, powstało też – dzięki zaangażowaniu Marszałka Województwa Śląskiego – częściowo usytuowane pod ziemią, Muzeum Śląskie, które przyciąga spojrzenia licznymi przeszkleniami.
Największe jednak zainteresowanie wśród katowiczan wzbudzają w tej chwili prace w centralnej części miasta, wzdłuż osi między Rondem a Rynkiem, które w ostatnich miesiącach zdecydowanie przyspieszyły. Do końca zeszłego roku zakończono też między innymi znaczną część przebudowy ulic 3 Maja, Pocztowej i Młyńskiej. Wkrótce również zostanie oddany do użytku budynek dawnego „Domu Prasy” przy ulicy Młyńskiej 1. Uwagę przechodniów zwraca jego nowa elewacja, a gruntownie przebudowane wnętrze oraz nowoczesny system zarządzania sprawią, że obiekt stanie się przyjazny dla mieszkańca załatwiającego tu swoje sprawy. Mówiąc o inwestycjach w centrum, nie sposób pominąć oddaną do użytku we wrześniu ubiegłego roku Galerię Katowicką. Jej otwarcie było ostatnim etapem budowy zintegrowanego centrum komunikacyjnohandlowego, w skład którego wchodzą także dworce kolejowy i autobusowy. – Z perspektywy Miasta projekt przebudowy zrealizowany przez PKP i firmę Neinver to bardzo dobra inwestycja – mówi Prezydent Piotr Uszok.
Realizowane z powodzeniem projekty inwestycyjne świadczą o dzisiejszym potencjale naszego miasta. – W ostatnich latach inwestycji w Katowicach jest tak wiele, że trudno je wszystkie tu wymienić – przypomina Prezydent Piotr Uszok. Należy zaznaczyć, że również w tym roku wydatki na zadania inwestycyjne stanowią pokaźny procent budżetu zaakceptowanego przez Radę Miasta Katowice. – Zabezpieczono 573 mln zł nakładów na inwestycje, głównie o charakterze infrastrukturalnym – informuje Prezydent. – Źródłem finansowania tych wydatków będą środki unijne, dotacje, a także środki ze sprzedaży majątku czy zaciągnięte kredyty – dodaje.
Miasto rozwija się jednak nie tylko dzięki inwestycjom publicznym. Kluczowe znaczenie mają również inwestycje sektora prywatnego. Wspomnieć należy między innymi budowę nowych biurowców przy ulicach Chorzowskiej i Francuskiej, rozbudowę Górnośląskiego Parku Przemysłowego i EuroCentrum. Bardzo wyraźny jest również pozytywny trend na rynku inwestycji mieszkaniowych. Powstają kolejne budynki na osiedlu Dębowe Tarasy; poza tym Atal buduje bardzo duże osiedle przy zbiegu ulic Francuskiej i Lotnisko, a na osiedlu Paderewskiego cały czas trwają prace przy wznoszeniu Osiedla 3 Stawy. Oglądając dziś panoramę miasta, trudno uwierzyć, że jeszcze przed ćwierćwieczem katowicki krajobraz tworzyły huty i kopalnie. Transformacja Katowic stała się faktem. Obecnie nasze miasto i Metropolia Silesia to – według raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland – ABSL) – jeden z sześciu najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Dostrzega to wiele globalnych, wiodących marek, które decydują się na ulokowanie tu swoich inwestycji.
Wizerunek Katowic ociepla też bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych, sportowych i biznesowych, który stawia nas w czołówce miast w tej części Europy. – W tym roku Miasto przygotowuje się do organizacji Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn – przypomina Prezydent Piotr Uszok. Dzisiejsze Katowice stawiają na akademicką edukację, niebanalną kulturę i usługi wysokich technologii, co w połączeniu z nowymi szlakami komunikacyjnymi, nowoczesnymi obiektami użyteczności publicznej czy dostępnymi obszarami rekreacyjnymi stanowi o wyjątkowej atrakcyjności naszego miasta. Katowice z każdym rokiem stają się coraz bardziej przyjazne dla obecnych i przyszłych mieszkańców, ciesząc się równocześnie coraz większą liczbą odwiedzających nas gości.
Współcześnie więc górnośląska stolica to miasto prawdziwie europejskie, w którym samorząd, oprócz starań o rozwój gospodarczy, kładzie szczególny nacisk na kulturę i edukację.