Florystyczna Mapa Kato
Sierpień 25, 2015 14:24W piątek 28 sierpnia 2015r. na ul. Wajdy w okolicy biblioteki, zostanie postawiona szklarnia, do której mieszkańcy dzielnicy Bogucice będą mogli przynosić swoje rośliny.
O całej akcji informacja poniżej.
Serdecznie zapraszamy!!!!
Wspólne tworzenie przez mieszkańców wybranych dzielnic Katowic i aktywistów miejskich z grupy Kwiatuchi miniogrodów w formie szklarni. Ogrody wypełnią kwiaty przyniesione przez mieszkańców z domów. Autorzy projektu dają mieszkańcom możliwość wejścia w rolę artysty, który prezentuje swoją twórczość (w tym przypadku roślinę). Działanie z pogranicza akcji społecznej i sztuki ziemi ma na celu zintegrowanie sąsiadów wokół wspólnego celu. Roślinny obiekt swym pojawieniem się w przestrzeni ma ją uwspólnotowić, zachęcić do dalszego jej współtworzenia i dbania o przestrzeń. Sieć szklarni stworzy Florystyczną Mapę KATO, rejestrującą gatunki hodowane w poszczególnych dzielnicach.
Zapraszamy z kwiatami od 27 sierpnia w godzinach 16 – 19. Dla wszystkich którzy przyniosą kwiaty, Kwiaciarnia Grafiki wykona pamiątkowe nadruki techniką sitodruku. Bierzcie również koszulki, na których florystyczną grafikę będą mogli odbić. Szklarnie pojawią się w czterech dzielnicach Katowic:
27 sierpnia | Zawodzie, ul. Marcinkowskiego 6
28 sierpnia | Bogucice, ul. Wincentego Wajdy 21
29 sierpnia | Os. Odrodzenia, ul. Radockiego 76
30 sierpnia | Os. Witosa, Skwer Karlika z Kocyndra
Staramy się stworzyć sytuację, gdzie rolę artysty który prezentuje swoją twórczość (w tym przypadku roślinę) przejmują mieszkańcy. Wystawiają je, poddają publicznej ocenie, chwalą się. Będzie to okazja do zaprezentowania szerokiej rzeszy osób swoje florystyczne okazy. Szklarnia zakłada przekroczenie pewnej bariery prywatności, dotarcia do tego co jest w domu i podzielenia się tym. Chcemy aby ludzie wyszyli na zewnątrz, spotkali się, pokazali swoje florystyczne okazy. Poznali innych, którzy być może hodują podobne kwiaty, wymienili się doświadczeniami.
Szklarnia będzie zbierała informacje na temat tego, z jakich dzielnic Katowic pochodzą dostarczone rośliny, aby następnie stworzyć „florystyczną mapę KATO”. Być może okaże się, że Bogucice to idealne miejsce do hodowania paproci, a Osiedle Witosa to palmowy raj.
Projekt kierujemy do wszystkich mieszkańców miasta. Każdy może w nim brać udział. Każdy dla kogo istotna jest spotkanie, przestrzeń wspólna. Instalacja ma charakter niezależny, wolnostojący, wieczorową porą będzie oświetlona od wewnątrz, aby eksponować rośliny.
- Ekspozycje będzie można obserwować jedynie z zewnątrz.
- Każda roślina zostanie skatalogowana, jej opis i dzielnica z której pochodzi.
- Rośliny zostaną otoczone stosowną opieką.
- Każdy z właścicieli jest zobowiązany do osobistego odebrania rośliny.